Gaziantep Göznuru Göz Hastanesi

‘Gözlük deyip geçmeyin!’

‘Gözlük deyip geçmeyin!’

16.05.2017

‘Gözlük deyip geçmeyin!’

Bahar aylarında birçok alerjik göz hastalığı göründüğüne dikkat çeken uzmanlar, hem güneşin zararlı ışınlarından korunma hem de alerjik hastalıklardan daha az etkilenmek için kaliteli güneş gözlüğü kullanılmasını tavsiye ediyor. Özel Göznuru Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Eyüp Özcan, güneş gözlüğü kullanımıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Özel Göznuru Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Eyüp Özcan, Türkiye’nin en fazla güneş alan illerinden bir tanesinin de Gaziantep olduğuna dikkat çekerek, “Bahar aylarında çiçek polenleri ve zararlı güneş ışınları gözlerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle açık tenli ve açık renkli gözlere sahip olan insanlarda daha fazla olmak üzere alerjik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Güneş ışınları dünyamıza ultraviyole (UV) olarak adlandırılan dalga boyunda girerler. Bu ışınlar A, B ve C şeklinde sınıflandırılır atmosfer tabakamızda bunun C kısmı emilir, ancak ultraviyole A ve B kısmı dünyamıza gelir. Bunun yansıması neticesinde hassasiyet derecemize göre gözlerimizde rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır” dedi.

“Gözlük alırken cam renklerine dikkat edilmeli”

Alerjilerin bünyesel hassasiyetlerden kaynaklanan aşırı duyarlılık reaksiyonu olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Eyüp Özcan, “Dünyada hiçbir alerjik hastalığın kesin bir çözümü yoktur. Bizler hastalarımıza koruyucu yöntemler öneriyoruz ki bunun başında güneş gözlüğü gelmektedir. Güneş gözlükleri ultraviyole ışınlarını süzen camlardan oluşmalıdır. Koyu renkli güneş gözlüklerinin daha çok bu ışınları süzdüğü inancı da son derece yanlıştır. 

Güneş gözlüklerinde özellikle kahve renkli ve yeşil tonda olanlar ile aynalı olanlar ve polarize özelliği taşıyanlar diğerlerine nispeten daha kaliteli bir ışık süzümü yapmaktadır. Bu da zararlı ışınları süzdüğü için göze olan alerjik reaksiyonların etkisini azaltmaktadır” ifadelerini kaydetti.

“Gözlüklerde kozmetikten önce işin sağlık boyutu düşünülmeli”

Bahar mevsimi ile birlikte güneşli günlerin de başladığına işaret eden Op. Dr. Özcan, güneş gözlüğü alacaklara da şu tavsiyelerde bulundu: “Güneş gözlüğü alırken özellikle ultraviyole A ve B ışınlarını süzen güneş gözlüklerinin almamız ve takmamız hem kozmetik, hem de sağlık açısından gereklidir. Gözlüklerde kozmetikten önce işin sağlık boyutu düşünülmelidir. 

Bu tür hassasiyetleri olan insanların güneşli günlerde şapka ve güneş gözlüğü takmaları ve yüzlerini sürekli soğuk suyla yıkamaları gözlerini önemli ölçüde rahatlatacaktır.”

Gaziantep’in, Türkiye’nin en fazla güneş alan kentlerden bir tanesi olduğunu da sözlerine ekleyen Özcan, “Gözlerle ilgili gerek ilaç tedavisi gerekse medikal ya da koruyu tedavileri düzenlemekteyiz. Burada 6 uzman hekimimiz A sınıfı kalitemiz ve deneyimli ekibimizle hastalarımıza bu konuda gerekli testleri yapmakta ve gerekli tetkikleri uygulamaktayız” diye konuştu.