Gaziantep Göznuru Göz Hastanesi

Göznuru, katarakta karşı uyardı

Göznuru, katarakta karşı uyardı

25.02.2015

Göznuru, katarakta karşı uyardı

Giderek  artan bulanık gömeniz mi var? Gece görmede zorlanıyor  musunuz? Renkleri eskisi kadar parlak ve canlı göremiyor musunuz? Gözlük numaranız sık sık değişiyor mu?, Tüm bunların katarakt belirtileri olduğunu , zamanında ve doğru müdahalenin her hastalıkta olduğu gibi katarakta da önemli olduğunu ifade eden Göznuru Göz Hastanesi hekimi  Op.Dr. Cem Öztürkmen katarakt hastalığına dair tüm merak edilenleri bizimle paylaştı.

KATARAKT NEDİR?

Öztürkmen, kataraktın nasıl oluştuğunu ve tedavi yöntemlerini anlattı. Öztürkmen; “

Katarakt,  göz içindeki doğal merceğin (lensin) kişinin görmesini düşürecek kadar şeffaflığını kaybederek opaklaşması, sislenmesidir. Opaklaşan lens, ışığın içinden süzülerek gözün arka kısmı (retina ve sarı noktaya) ulaşmasına engel olarak görmeyi düşürür. Sıklıkla 60 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve nadiren doğuştan da olabilir.  Katarakt, temelde yaşlanma ile lensimizin de yaşlanması sonucu gelişen bir durumdur. Her insan yeteri kadar yaşarsa mutlaka katarakt geliştirir. Yaşlılık dışında göze gelen darbeler, kişinin diyabet, guatr hastası olması, geçirilmiş göz içi iltihapları, göz içi cerrahi geçirmiş olma, bazı ilaçların (kortizon, amiodaron, isoretinoin gibi ) uzun süreli kullanımı, da katarakta sebep olabilir” dedi.

Kataraktın Belirtileri Nedir?

·       Görmede yavaş yavaş azalma

·       Işığa hassasiyet (göz kamaşması)

·       Çift görme

·       Okuma zorluğu

·       Gece görüşünde bozulma

·       Renklerde soluklaşma veya sararma

·       Gözlük numaralarının sık değişmesi

·       Kara olan göz bebeği renginin beyaz renk alması

ÇÖZÜM AMELİYAT

Katarakt tedavisi hakkında Öztürkmen; “

KataraktınTedavisi Nedir ?

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır. Herhangi bir ilaçla, dietle, egzersizle, çeşitli cihazlarla katarakt tedavi edilmemektedir. Günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan, göz yüzeyi damla ile uyuşturularak, çok küçük kesiler ile, dikiş konulmadan yapılabilmektedir. Katarakt öz lens ultrasonik enerji ile (halk arasında lazer olarak bilinmekte) parçalanarak temizlenir ve yerine numarası hesaplanmış yapay göz içi lensi (IOL) konur. Lens gözünüzün içinde olduğu için takma çıkarma, bakım gerektirmez. Göz içi lenslerin ömürleri insan ömründen daha uzundur. 

Ne Zaman Katarakt Ameliyatı Olmalıyım ?

Katarakt cerrahisi, hastanın, katarakta bağlı görme kaybı ile günlük aktivitelerini (gazete okumak, araba sürmek, televizyon seyretmek gibi) istediği seviyede yapamadığı, andan itibaren, hastanın isteği doğrultusunda yapılmaktadır. Günlük aktiviteler herkes için farklıdır. Örnek verecek olursak: Eğer araba süren bir kişi iseniz, görmenizdeki en ufak azalma sizi rahatsız eder ve sıkıntıya sokar ve cerrahiye ihtiyaçınızı hızlandırır. Eğer evden dışarı nadiren çıkan ve uzak ihtiyaçı sadece televizyon seyretmek olan bir hasta iseniz cerrahiye ihtiyaçınız o kadar geçikir. Yani katarakt cerrahisi kararını, ihtiyaç ve şikayetlerine göre, cerrahi riskleri ve kazançları göz doktorunuzla konuştuktan sonra alınmalısınız. 

Cerrahi olarak kataraktın alınması için iyice sertleşmesi gerektiği tamamiyle yanlış bilgidir. Katarakt ultrasonik enerji (halk arasında lazer olarak bilinmekte) kullanılarak parçalanır ve temizlenir. Katarakt ne kadar sert olursa parçalamak için göz içinde uygulanan enerjide o kadar fazla olur ve bu enerji gözdeki diğer dokularada zarar verir. Bu nedenle hastanın ihtiyaçları ve isteği doğrultusunda katarakt görmeyi azaltmaya başladığı andan itibaren cerrahi kararı verilebilinir. Bazı özel durumlar (kataraktın gözde tansiyon oluşturması veya steril enflamasyon yaratması) hariç katarakt cerrahisi hiçbir zaman acil değildir.

Katarakt operasyonundan sonra ikinci defa katarakt gelişebilir mi ?

Katarakt operasyonu sırasında kataraktlı lensin arka zarı, koyulacak yapay göz içi lensine uygun yatak sağlaması için kasıtlı olarak korunur ve bunu üzerine yapay göz içi lensi (IOL) konur. Bu ince zar tabakası operasyon sonrası dönemde kalınlaşıp kesifleşebilir. Bu duruma halka arasında “ikinci defa katarakt gelişimi” denir. Mevcut kataraktlı lensiniz tamamen göziçinden temizlendiği için ikinci defa katarakt gelişimi kesinlikle sözkonusu değildir  ve tedavisi ameliyat değildir. Poliklinik şartlarında, saniyeler içerisinde biten laser (YAG laser) uygulaması ile tamamen tedavi edilebilir” ifadelerini kullandı.